ماین کرافت چیست

ماین کرافت چیست ؟

ماین کرافت چیست ؟

ممکنه که تا به حال بار ها و بار ها اسم این بازی رو شنیده باشید و یا ویدیو هاش رو در یوتیوب و آپارات دیده باشید، اما براتون سوال پیش اومده باشه که این بازی چیه و چرا تعداد زیادی از گیمر های جهان از کودک و نوجوان تا میانسال و … رو مجذوب خودش کرده. در این مقاله به طور مختصر و مفید بهتون می گیم که : ماین کرافت چیست ؟

تاریخچه و اطلاعات کلی

ماین کرافت یک بازی ویدیویی در سبک ” Sand Box ” است. سند باکس سبکی از بازی است که در آن گیمر آزادی عمل کامل دارد و خود انتخاب می کند ” کی ” ، ” کجا ” و ” چگونه ” بازی را ادامه دهد. ماینکرفت توسط یک بازی ساز سوئدی به نام Markus Persson ملقب به Notch طراحی و ساخته شد. سپس این بازی توسط کمپانی Mojang به طور کامل ارتقا یافت و به بازار عرضه شد.

جنبه خلاقانه و سازندگی ماین کرافت، به گیمر اجازه می دهد که ساختار های مد نظرش را با مکعب هایی سه بعدی و با طرح های بسیار متنوع بسازد. اما زیبایی و جذابیت بازی به همین آپشن پیش پا افتاده ختم نمی شود. بازی ” مود ” ها و یا به عبارت دیگر حالت های متنوعی برای بازی به کاربر ارائه می دهد که در ادامه مقاله به هر یک می پردازیم.

خانه ماین کرافت

جوایز و فروش

ماین کرافت هم چنین بار ها توسط منتقدان بازی و گیمر های سراسر جهان ستایش شده است و جوایز متعددی را نیز کسب نموده است. تا فوریه سال 2017 میلادی، این بازی بیش از 121 میلیون نسخه در پلتفرم های مختلف فروش داشته است که ماین کرافت را در جایگاه دومین بازی پر فروش جهان قرار می دهد. در سال 2014، Microsoft با پیشنهادی 2/5 میلیارد دلاری شرکت Mojang و کلیه متعلقات آن از جمله ماین کرافت را خریداری کرد. در پی آن نسخه ای دیگر از ماین کرافت با نام Minecraft : Story Mode انتشار یافت.

گیم پلی (Gameplay)

همان طور که گفتیم ماین کرافت یک بازی سند باکس و سه بعدی است. بازیکن در این بازی هدف 100 % مشخصی ندارد که تمام تلاش خود را صرف رسیدن به آن بکند. در ماینکرفت این « خلاقیت ، نوآوری و کارگروهی » است که حرف اول را می زند و این بازی را استثنایی کرده است. گیم پلی بازی به صورت پیش فرض « اول شخص » می باشد ولی گیمر این انتخاب را دارد که بازی را به صورت « سوم شخص » نیز بازی کند. 

ملاین کرافت اول شخص

ماینکرفت در حالت اول شخص

ماین کرافت سوم شخص

ماینکرفت در حالت سوم شخص

دنیای بازی پیرامون بلوک های سه بعدی، ماب ها ( هیولا ها و حیوانات ) و روستایی ها شکل گرفته است، گرچه مواد دیگری از جمله آب، مواد مذاب، آتش و … نیز در بازی وجود دارند. هر یک از انواع بلوک ها شکل و خواص خود را دارد. بازیکن می تواند این بلوک ها را حفر کند و در جا های دیگری از آن ها استفاده کند. قابلیت های متعددی نیز مانند کشاورزی، دامداری، جادو، ساخت وسایل و اسلحه و غیره به جذابیت بازی می افزایند.

دنیای این بازی نامحدود است و تا بینهایت ادامه می یابد. با حرکت بازیکن به سمت مناطق نا شناخته، این مناطق با توجه به ” Map Seed ” یا ” بذر نقشه ” ساخته می شوند و نقشه هیچ گاه تمام نمی شود. یک دنیای ماینکرفت شامل اقلیم های ( Biom ) پرشمار، از جنگل های استوایی تا کویر و اقیانوس، می باشد. زمین بازی دارای غار های بزرگ ، کوه های مرتفع ، دریاچه ها ، برکه ها و دشت های وسیع می باشد. بازی دارای شب و روز می باشد و هر شبانه روز آن معادل 20 دقیقه واقعی است.

کویر ماین کرافت

اقلیم کویر در ماینکرفت

اقلیم تایگا سرد ماین کرافت

اقلیم تایگا سرد در ماینکرفت

کاراکتر های غیر پلیر

گیمر در طول بازی با « کاراکتر های غیر پلیر » یا به اختصار NPC مواجه می شود که « ماب » یا Mob نام دارند. ماب ها شامل حیوانات ، هیولا ها و روستایی ها می باشند. حیواناتی مانند گاو ، خوک و … که مورد شکار واقع می شوند. هیولا های بازی نیز مانند عنکبوت ، کماندار ، زامبی و … که فقط هنگام شب و یا در مناطق تاریک نقشه ظاهر می شوند. روستایی ها نیز در نقشه در نقاطی تصادفی ظاهر می شوند.

زامبی ماین کرافت

یک زامبی در ماینکرفت

جهان های موازی

ماینکرافت جدای از این دنیای طبیعی خود که Overworld نام دارد، دارای دو دنیای دیگر با نام های Nether و End می باشد. Nether دنیای جهنم مانندی می باشد و ویژگی ها ، مواد و هیولا هایی دارد که در دنیای طبیعی وجود ندارند و دنیای End هم دنیایی دیگز است که ویژگی ها و هیولا های مختص خود را دارد و از جزیره های متعددی تشکیل شده است. هیولای معروف بازی ، Ender Dragon یا همون اژدها در این دنیا است. با کشتن این اژدها تیتراژ بازی نمایش داده می شود اما این پایان بازی نیست و بازیکن می تواند به بازی ادامه دهد. در دنیای اند شهر هایی با نام End City وجود دارند که پس از کشتن اژدها به راحتی قابل دسترسی هستند.

دنیای end ماین کرافت

دنیای End و End Dragon در ماین کرافت

دنیای Nether ماین کرافت

دنیای Nether در ماینکرفت

مود ها ( Modes )

ماین کرافت شامل mode ها یا حالات و نیز درجات سختی متفاوت است.  Adventure ( ماجراجویی ) ، Survival ( بقا یافتن ) ، Creative (خلاقانه ) و Spectator ( ناظر و بیننده ). درجات سختی نیز از Peaceful که در آن هیچ هیولایی ظاهر نمی شود و هیچ گاه گرسنه نمی شوید تا Hard و … قابل تغییر می باشد. در ادامه به هر یک از این مود ها می پردازیم.

Survival Mode

در Survival mode ، بازیکن باید با جمع کردن « منابع طبیعی » مانند غذا، جوب، سنگ و … که در دنیای پیرامون وجود دارند، تلاش کند تا بقا پیدا کند. هدف از جمع آوری منابع ساختن وسایل متعدد مثل شمشیر، زره، کلنگ و … می باشد. با توجه به درجه سختی بازی، هیولا ها سعی در کستن بازیکن دارند اما پلیر می تواند با ساختن یک کلبه ، از آن ها در امان بمانید و با ساختن یک « تخت » شب را روز کند و بازی را ادامه دهد.

سقوط از ارتفاع، گرسنگی، هیولا ها و حیوانات وحشی، سقوط در مواد مذاب و غرق شدن زیر آب همگی جان شما را تهدید می کنند. البته در درجه سختی Peaceful ، گرسنگی و هیولا ها مشکلی برایتان به وجود نمی آورند.

آیتم های بسیار متنوع و زیادی در ماینکرفت قابل ساخته شدن هستند . از زره و شمشیر و تیر و کمان گرفته تا وسایل حفاری و کشاورزی، وسایل معجون سازی و جادو و حتی وسایل زینتی. می توانید با چوب، سنگ، آهن، طلا و یا الماس وسایل حفاری، زره و شمشیر بسازید که با توجه به درجه سختی و مقاومت هر کدام می توانید به کارشان بگیرید. بازیکن همچنین می تواند با روستایی ها ( Villager ) مبادله کالا با کالا انجام دهد و آیتم هایی را خرید و فروش نماید.

بازیکن دارای یک ” Inventory ” یا ” محفظه ” می باشد که میتواند برای نگهداری بلوک ها، اشیا وغذا ها از آن استفاده کند. با مرگ بازیکن، inventory او خالی می شود و بازیکن در جایی که بازی را شروع کرده ظاهر می شود، در حالی که هیچکدام از تغییراتی که در دنیای ماین کرافت ایجاد کرده از بین نرفته اند. در صورتی که بازیکن قبل از مرگش روی تخت خواب خوابیده باشد، بعد از مرگش کنار همان تخت ظاهر می شود. همچنین اگر بازیکن بلافاصله پس از مرگش به همان نقطه مرگ بازگردد می تواند آیتم های از دست رفته را قبل از ناپدید شدن بازپس گیرد.

بازیکن با کشتن هیولا ها، تکثیر جانوران، آشپزی و معدن کاری « تجربه » یا XP به دست می آورد و می تواند از آن برای جادو کردن وسایلش استفاده کند. با مردن بازیکن تمام تجربه او از دست می رود.

Hardcore یکی از درجات سختی بازی است که پس از مردن بازیکن در این سختی، جهان حذف شده و بازیکن دیگر زنده نمی شود.

ماین کرافت سروایول مود

تصویری از Minecraft Survival Mode

Creative Mode

در Creative mode یا همان مود خلاقانه، بازیکن به تمامی منابع بازی و آیتم ها دسترسی نامحدود دارد و می تواند از Inventory خود به تعداد نا محدود آیتم های مختلف را جمع آوری کند و هیولا ها، حیوانات و روستایی ها را در مکان دلخواه خود ظاهر کند. از دیگر ویژگی های این مود میشه به قدرت پرواز اشاره کرد. ضمن این که در این مود هیچ وقت نمی میرید. این مود به بازیکن کمک می کند روی ” ساخت ” بنا ها یا پروژه های دلخواه کار کند.

ماین کرافن مود خلاقانه

تصویری از Inventory در Creative mode

Adventure mode

adventure mode در نسخه 1.3 ماین کرافت به بازی اضافه شد. هدف از این مود، فراهم شدن محیط بازی برای ماجراجویی و جست و جوی « نقشه های از پیش ساخته شده » آن هم بدون توانایی ایجاد تغییر در آن ها، می باشد. گیم پلی این مود بسیار شبیه به Survival Mode می باشد ولی شامل محدودیت هایی است که سازنده نقشه تعیین کرده است. یک ویژگی دیگر این نقشه ها استفاده از بلوکی به نام Command Block است که به نقشه سازان این امکان را می دهد که مراحل جذابی را برای نقشه شان طراحی کنند.

Spectator Mode

spectator mode یا مود ناظر، به پلیر اجازه می دهد تا آزادانه و از میان بلوک ها و اشیا پرواز کند. بازیکن فاقد توانایی حمل آیتم می باشد و می تواند از دید سایر موجودات به دنیا نگاه کند.

miecraft

حالت ناظر در minecraft

Multiplayer Mode

بخش Multiplayer یا همون بازی آنلاین و چند نفره Minecraft ، به گیمر ها اجازه می دهد در با یکدیگر در دنیای ماینکرفتی بازی کنند . هر گیمر می تواند با استفاده از سرویس میزبانی ( Host ) سرور خود را راه اندازی کند. همچنین می توان با سیستم شبکه LAN نیز این مود را تجربه کرد. هر سرور بازی توسط یک یا چند ادمین اداره می شود و این ادمین ها می توانند تنظیمات مربوط به دنیای خود را تغییر دهند ( مثلا طول شبانه روز رو کم و زیاد کنند ) و یا حتی امکانات جدیدی به سرورشان اضافه کنند. هر سرور می تواند قوانین مخصوص خود را داشته باشد.

حالت Player vs Player یا ” بازیکن مقابل بازیکن ” در این مود، امکان مبارزه بازیکن ها با یکدیگر را فراهم می کند. بسیاری از سرور ها از Plugin هایی استفاده می کنند که به بازیکنان اجازه انجام کار هایی را می دهد که در بازی معمولی به هیچ وجه قابل انجام نیست.

ماین کرافت آنلاین

یک سرور چند نفره ماین کرافت

در سال 2013، Mojang سرویسی به نام Minecraft Realms عرضه کرد تا بازیکنان بتوانند بدون نیاز به خرید Host سرور کوچک خود را بسازند و با دوستانشان بازی کنند. البته این طرور ها امکانات بسیار محدود تری نسبت به سرور های خریداری شده دارند. در سال 2016 نسخه های ماین کرافت دارای قابلیت بازی بین پلتفرم های مختلف شدند ( مثلا شما با PC و دوستتون با اندروید می تونید با هم بازی کنید ) و در سال 2017 تمامی نسخه ها از نینتندو و Xbox تا PS4 و PC و حتی Virtual Reality نیز می توانند با یکدیگر آنلاین بازی  کنند.

حالا دیگه خوب می دونیم « ماین کرافت چیست » . بهتون پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با این بازی حتما ویدیو های کانال آپارات گیم یار رو نگاه کنید. اگه هیچ آشنایی با بازی ندارید بهتون پیشنهاد می کنم که از لینک زیر سری ویدیو ماینکرفت Survival mode رو که خودم ضبط کردیم ببینید.

Minecraft survival mode

 

 

۹ comments

  1. سلام داداش.طبق معمول هم سایتت.هم چنلت و هم ویدیو هات کامل و مفید.من قبل از اینکه و ویدیو هایه تورو ببینم ماین کرافتو تا اند رفتم ولی اندر دراگون ب فنام داد |: بعد اینکه ویدیو هاتو دیدم کلا فهمیدم چه چرا بازی کردم داداش بهت یه پیشنهادی دارم اگه میشه بعد از این سری ماین کرافت آموزش بازی terraria رو بزار بازیه توپیه هرچند گرافیکش نفتیه ولی بازیش مثل ماین کرافته و کرفتینگش خیلی وسیعع! بازم دمت
    گرم خسته نباشی ببخشی یکم طولانی شد هرچی تو دلم بود گفتم |:

    1. متشکر از نظرت و انرژی مثبتی که دادی. terraria رو بازی می کنم اگه علاقه مند زیاد داشت حتما ویدیو میسازم ازش

  2. چه جوری میشه در ماینکرافت pe فقط یه اقلیم رو بیارم(فقط در یک اقلیم بازی کنم)اگه کسی میدونه بیاد به آیدی زیر @mrsjoon

  3. سلام گیم یار ممنون از تمام اطلاعاتی که در اختیار ما میزاری چون سایتهای فارسی زبان با اطلاعات بالا خیلی کم هست. من انگلیسی نمی فهمم اگه وقت داشتی و برات مقدور بود لطف کن توی سایتت از کتاب ها و سحر های و … ماین کرافت انگلیسی به فارسی بنویس فقط یه توضیح مختصر که ما برای تمام کارها هر بار ویدیو ها رو نگاه نکنیم و یا بتونیم با این اطلاعات چیزهای جدیدی بسازیم من تازه از ویدیو های تو به ماین کرافت علاقه مند شدم و میخوام شروعش کنم با کمک اطلاعات تو. بازم از زحماتت متشکریم و در ادامه موفق باشی…

    1. ممنون از کامنت انرژی بخشت… یه برنامه هایی برا چیزایی که نوشتی دارم ایشالله عملیش می کنم

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.